Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie plemene

20. 7. 2007

ObrazekRhodéský ridgeback je v současnosti jediným registrovaným plemenem pocházejícím z Jižní Afriky. Po stopě jeho předků bychom se mohli vydat do oblasti mysů v Jihoafrické republice, kde se křížili s domorodými, částečně zdomáčtělými loveckými psy – Hottentoty. Primárním úkolem rhodéských ridgebacků a „lvích psů“ byl lov ve smečkách po dvou až třech a stopování zvěře, obzvláště lvů a s ohromnou pohyblivostí její dostižení a střežení než dorazí lovec.

Původní standard, navrhnutý F. R. Barnesem v Bulawayo, Rhodesii v roce 1922 byl založen na plemenu dalmatin a byl schválen Jihoafrickou psí unií v roce 1926.

Vzhled obecně: Rhodéský ridgeback by měl reprezentovat dobře vyváženou, silnou, svalnatou, pohyblivou, aktivní rasu, se symetrickým zevnějškem a měl by mít obrovskou výdrž s notnou dávkou rychlosti. Důraz je kladen na mrštnost, eleganci a výborný stav bez zjevné náchylnosti k robustnosti. Charakteristickým rysem plemena je „vyvýšenina na hřbetu“, která je tvořena chlupy rostoucími v opačném směru než zbytek srsti. Vyvýšenina je klíčovým znakem plemena, musí být jednoznačně viditelná, symetrická a zužující se směrem ke kyčli. Musí začínat ihned za rameny a pokračovat ke kyčelnímu kloubu, musí se skládat pouze ze dvou identických „výběžků“ nacházejících se naproti sobě. Nižší okraje výběžků se nesmí rozprostírat níže než do jedné třetiny délky vyvýšeniny. Ideální šířka výběžku je 5 cm (2 palce).

Chování/temperament: Důstojné, inteligentní, rezervovaný vůči cizincům, ale neprojevující plachost ani agresivitu